زادروز زرتشت

 

 

زادروز اَشو زرتشت، روز آموزگار

 

 

خورداد روز از ماه فروشی زاد روز اشوزرتشت   

  منوچهر ارغوانی -ششم فروردین زادروز اَشو زرتشت، پیامبر ایرانی، تنها پیامبری که از میان آریاییان برخاست و گفتار نیک، پندار نیک و کردار نیک را ندا و گسترش داد و جهان را با این منش و خو پرورش داد، فرخنده باد.

در چنین روزی در زمان فرمانروایی لهراسب، اَشو زرتشت در خانه‌ی پدرش در کنار رود درجی که به دریای چی چست (ارومیه) می‌ریخت با چهره‌ی نورانی از مادرش "دغدو" زاده شد و چون نام خاندان پدرش سپنتمان بود او را زرتشت سپنتمان نام نهادند. او در روز خورداد و فروردین ماه در زمان شاه گشتاسب کیانی از سوی اهورامزدا به پیامبری برگزیده شد.

زادروز اَشو زرتشت در زمان شاهنشاهی (امپراتوری) ساسانیان یک روز پاترمی (ملی) شد و بر روزهای جشن کشوری افزوده ‌شد.

اوستا یکی از کهن ترین نوشتارهای جهان و نشان شارسانی (تمدن) پیشرفته‌ی ایرانیان باستان است و گات‌ها، سخنان اَشو زرتشت کهن‌ترین و با ارزش‌ترین بخش اوستا است که باید آن را پایه‌ی آیین مزدیسنا یا یکتاپرستی و کیش زرتشت دانست.

 

در درازای سه هزار سال گذشته اندیشه، فرزانش و دیدگاه اَشو زرتشت درباره‌ی زندگی، جهان هستی و به ویژه خو و منش در پایه و ساختار فرهنگ جهان همراه و به درستی بر آن کارساز بوده است. در درازای هزار سال، از سده‌ی پنجم پیش از زایش (میلاد) مسیح تا سده‌ی پنجم  پس از زایش مسیح، اَشو زرتشت همچون بزرگترین نماد دانش به دست همه‌ی فرزانگان یونانی و رومی با شیفتگی هام )تمام( ستایش و پرستش شد تا جایی که به او نام "آموزگار جهانی" دادند‌.

 

به دیگر سخن، اَشو زرتشت پایه گذار جهانی خو و منش نیک و راستی در گیتی بود که به گفتار کوتاه او پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک در جهان شناخته شده است و امروز همه می‌دانیم که تنها همین خوی نیک است که پایه‌ی بنیادین و شیوه‌ی سازماندهی اندیشه‌ها و در پی آن مردم سالاری (Democracy) و پیشرفت در جهان است.

 


 

/ 2 نظر / 9 بازدید
گروه اکسیر

سلام اي ايران اي مرز پرگوهر . سال نو را به شما و تمام بازدیدکنندگان وبلاگتان تبریگ میگوییم و برای شما و انها ارزوی موفقیت داریم. وبلاگ جالب و پرمحتواییی دارید . تبریک میگم . خوشحال میشیم از وبسایت ما هم دیدن کنید. ما در وبسایت خود با برنامه های نظیر اسپمر رایگان رومها ، اموزش تخصصی هک ایدی و سایت ، سورسهای کمیاب و درخواستی شما ، مقالات جالب و ... منتظر شما هستیم. موفق باشید.

علیرضا افراسیابی

سلام به همه متن لینک جالب بود فقط آقای جلیلی اگه میشه موضوع ها رو متنوع تر کنید