درگذشت جمشید لایق، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر


جمشید لایق، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر درگذشت


جمشید لایق، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، روز گذشته در سن 78 سالگی دار فانی را وداع گفت.

به گزارش خبرگزاری فارس، این پیشکسوت بازیگری که سابقه بازی در مجموعه‌های تلویزیونی سربداران، بوعلی سینا، هزاردستان و سلطان و شبان را داشت، پس از یک ماه اقامت در بیمارستان قلب تهران، عصر دیروز 21 آبان‌ماه درگذشت.

جمشید لایق یکم فروردین سال 1310 در یکی از محله‌های قدیمی تهران متولد شد. او بعد از گرفتن دیپلم ادبی و دیپلم هنرستان هنرپیشگی در سال 1332 با گروه هنر ملی آشنا شد و در سال‌های 1334- 1333 دوره بازیگری و کارگردانی را زیر نظر یک استاد تئاتر در آمریکا گذراند و در سال 1338 به استخدام اداره هنرهای دراماتیک درآمد. او در سال 1353 برای دریافت لیسانس درام‌شناسی، کارگردانی و بازیگری از دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شد. در پی اجراهای داخلی نمایشنامه‌هایش به خارج از کشور نیز بارها دعوت شد و در کشورهای مختلف با گروه‌های مختلفی که کار می‌کرد به هنرنمایی پرداخت. او در کنار بازیگری و کارگردانی به تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی نیز پرداخته و همچنین موفق به کسب درجه دکترای هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده است.

بازی در مجموعه‌های تلویزیونی هزاردستان، سلطان و شبان، سربداران، بوعلی‌سینا، روزی روزگاری، فروشگاه و مرگ در پاییز، همچنین ایفای نقش در فیلم‌هایی چون خواستگار، رگبار، شهر قصه، دایره مینا، کلاغ، کفش‌های میرزانوروز، شاید وقتی دیگر، خارج از محدوده، بازی تمام شد، مسافران، تهران روزگاری نو، سگ‌کشی و ... کارنامه هنری مرحوم جمشید لایق را تشکیل می‌دهد.

/ 2 نظر / 10 بازدید
زندگي

زندگي يک آرزوي دور نيست؛ زندگي يک جست و جوي کور نيست زيستن در پيله پروانه چيست؟زندگي کن؛ زندگي افسانه نيست گوش کن ! دريا صدايت ميزند؛ هرچه ناپيدا صدايت ميزند جنگل خاموش ميداند تو را؛ با صدايي سبز ميخواند تو را زير باران آتشي در جان توست؛ قمري تنها پي دستان توست پيله پروانه از دنيا جداست؛ زندگي يک مقصد بي انتهاست هيچ جايي انتهاي راه نيست؛ اين تمامش ماجراي زندگيست

sdas

asdasdsadsdsdsdsadasd