درگذشت نخستین زن سفیر ایرانی

تنها سفیر زن ایران درگذشت

مهرانگیز دولتشاهی نخستین و تنها زن ایرانی که به عنوان سفیر ایران منصوب شده بود، در سن ۹۱ سالگی در پاریس درگذشته است.

خانم دولتشاهی در دوره ای که عباسعلی خلعتبری وزیر خارجه ایران بود، به عنوان نخستین سفیر زن عازم سفارت ایران در دانمارک شد و تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی به این ماموریت ادامه داد.

رضا قاسمی از سفیران ایران پیش از انقلاب اسلامی، به بخش فارسی بی بی سی گفت که خانم دولتشاهی از کادر رسمی وزارت خارجه نبود اما به دلیل پیشینه درخشانش انتصاب وی به سمت سفیر ایران در دانمارک با استقبال بدنه وزارت خارجه ایران همراه شد.

به گفته آقای قاسمی در دوره ماموریت خانم دولتشاهی در دانمارک بسیاری از رسانه های اروپایی به آن واکنش مثبت نشان می دادند.

خانم دولتشاهی پس از انقلاب راهی پاریس شد و تا هنگام درگذشت در این شهر اقامت داشت.

وی متولد سال ۱۲۹۶ در اصفهان و از یک خانواده قاجار بود. پس از پایان دوره ابتدایی، تحصیلات دانشگاهی خود را در آلمان گذراند و موفق به کسب مدرک دکترا در رشتۀ علوم اجتماعی شد.

مهرانگیز دولتشاهی بخش عمده ای از عمر خود را صرف بهبود امور زنان ایرانی کرد. از جمله فعالیت های وی تلاش برای سواد آموزی به زنان در جنوب شهر تهران است.

خانم دولتشاهی پس از پایان تحصیلات در آلمان و بازگشت به ایران، در سال ۱۳۲۵ در سازمان خدمات اجتماعی و انجمن پشتیبانی از زندانیان مشغول به کار شد و در همان روزها "جمعیت راه نو" را تاسیس کرد.

این گروه نخستین نمایشگاه بین المللی "فعالیت زن" را با شرکت سی کشور آسیایی و اروپایی در ایران برگزار کرد.

وی یکی از مبتکران "قانون پشتیبانی از خانواده " بود که حق طلاق را برای زنان به رسمیت می شناخت و اختیار همسر دوم را توسط مرد منوط به اجازۀ همسر یکم کرد.

او همچنین سه دوره به عنوان نماینده کرمانشاه در مجلس شورای ملی حضور داشت.

روحش شاد!

/ 1 نظر / 9 بازدید
سحر

سلام فرصت کردین یه سری هم به ما بزنین خوشحال می شیم[گل]