ساعت ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٤/٦/٢۱  

 

خبرهايی از هنگ کنگ

 

هنگ کنگ و حفظ موقعیت آزادترین اقتصاد دنیا

 

 

 

براساس گزارش سالیانه  Economic Freedom of the World که به طور مشترک توسط موسسات فرایزر در کانادا و کیتو در آمریکا منشتر می شود هنگ کنگ همچنان به عنوان آزادترین اقتصاد دنیا محسوب می شود. وزیر امور مالی هنگ کنگ آقای هنری تنگ که  برای انجام ديداری درکره جنوبی بسر می برد با استقبال از این خبر  گفت وی خوشحال است جامعه جهانی مجددا تلاش دولت هنگ کنگ در حفظ آزادیهای اقتصادی درهنگ کنگ را تایید کرده است. وی افزود دولت هنگ کنگ با درنظر داشتن اصل "رهبری بازار، تسهیل کنندگی دولت" به تلاش خود در این زمینه ادامه خواهد داد. وی گفت دولت هنگ کنگ همچنین به تلاش خود برای حفظ قدرتهای نهادی این شهر(حکومت قانون، جریان آزاد سرمایه و اطلاعات، محیط رقابتی منصفانه، دولت کارآمد و فارغ از فساد و نیز سیستم مالیات کم و ساده ادامه خواهد داد تا به موفقیت اقتصادی خود دست یابیم.

 

 

الزام آور نبودن تصمیم چین در مورد قانون پایه هنگ کنگ

 

 

یکی از مقامات ارشد چین گفت نتیجه تصمیم پکن در شفاف نمودن مندرجات قانون پایه هنگ کنگ از نظر قانونی الزام آور نخواهد بود. معاون دبیرکل کنگره ملی خلق این اظهارات را پس از اعلام انتشار قصد و نیت نویسندگان قانون پایه هنگ کنگ توسط موسسه تحقیقاتی هنگ کنگ و ماکائو وابسته به شواری دولت چین ایراد کرد. وی گفت این اقدام تنها وسیله ای برای روشن کردن موضوع در این زمینه است.

 

 

عدم امضای توافقی در زمینه تجارت جهانی در هنگ کنگ

 

 

اداره صنایع و تجارت هنگ کنگ اعلام کرد هیچ نوع توافقنامه نهایی سازمان تجارت جهانی در زمینه دستورکار اجلاس توسعه دوحه در ششمین کنفرانس وزیران کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی در هنگ کنگ امضا نخواهد شد. انتظار می رود دستور کار اجلاس دوحه تا سال 2006 و 7 نهایی شود. این اداره همچنین به ارائه توضیحاتی در مورد گزارشی پرداخت که در آن آمده است که یک سازمان غیردولتی قصد دارد از شرکت کنندگان اجلاس در هنگ کنگ بخواهد توافقنامه ای در زمینه جلوگیری از آسیب به محیط زیست امضا کنند.  این کنفرانس نقطه عطفی برای اجلاس سازمان تجارت جهانی در دوحه قطر خواهد بود. اعضای این سازمان در حال تلاش برای تهیه دستورکاری هستند که قطع سوبسید، کاهش تعرفه، رفع موانع غیر تعرفه ای و اقدامات مختل کننده تجارت در بخش کالا و محصولات کشاورزی را دربر خواهد داشت. ایجاد قوانین مربوط عدم ورود بی رویه کالا و حل و فصل اختلاف از دیگر اقدامات خواهند بود.

 

 

دفاع شرکت یاهو از تحویل نامه های الکترونیکی یک روزنامه نگار به دولت چین

 

 

یاهو، غول اینترنتی جهان از اقدام این شرکت در تحویل اطلاعاتی به دولت چین که منجر به دستگیری یک روزنامه نگار شد دفاع کرد. سازمان گزارشگران بدون  مرز اعلام کرد دفتر یاهو در هنگ کنگ جزئیات ایمیل های که در مدارک موجود علیه این روزنامه نگار بکار برده شده است را تحویل مقامات دولت چین داده است. این روزنامه نگار به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شده است. شرکت یاهو این گزارش را تایید و یا رد نکرد اما اعلام کرد همانند تمامی شرکتهای بین المللی این شرکت باید از رعایت قوانین محلی هر منطقه توسط کاربران آن اطمینان حاصل کند.

 

 

امضای توافق مالیاتی هنگ کنگ و تایلند

 

 

وزیر خدمات مالی و خزانه داری هنگ کنگ از امضای توافقنامه رفع مالیات مضاعف با وزارت خارجه تایلند در چند روز آینده خبر داد. این توافقنامه باعث ایجاد اطمینان در بخش مشمولیت مالیاتی و معافیت مالیاتی برای سرمایه گذاران هنگ کنگی در تایلند خواهد شد. این توافقنامه اولین توافقنامه جامع برای جلوگیری از اعمال مالیات مضاعف در مورد این کشور و دومین توافق از زمان آغاز کار دولت در زمینه تشکیل زنجیره ای از توافقات با شرکای مهم تجاری هنگ کنگ در سال 1998 است. اولین توافقنامه در سال 2003 با کشور بلژیک امضا شد.