ساعت ۸:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٤/٦/۱٧  

 

خبرهايی از هنگ کنگ

 

 

افتتاح شهربازی دیزنی لند هنگ کنگ توسط معاون رییس جمهور چین

 

  

معاون رییس جمهور چین در روزهای 10 الی 12 سپتامبر برای گشایش شهربازی دیزنی لند هنگ کنگ به این منطقه سفر خواهد کرد. رییس اجرایی هنگ کنگ در هنگام اعلام این خبر گفت از این فرصت استفاده کرده و سعی خواهیم کرد ملاقاتهایی را با اقشار مختلف جامعه برای ایشان فراهم کنیم. دولت هنگ کنگ در حال انجام ترتیبات سفر وی به این منطقه است. آقای زنگ در سال 1997 در زمان انتقال حاکمیت به هنگ کنگ به این منطقه سفر کرده بود.

 

 

کسر بودجه 9/25 میلیاردی چهار ماه آوریل تا جولای

 

 

در پایان ماه جولای کسر بودجه ثبت شده هنگ کنگ در چهار ماه گذشته به 9/25 میلیارد دلار رسیده است. میزان هزینه های دولت در این دوره 9/75 میلیارد دلار بوده که 50 میلیارد نیز درآمد دولت به ثبت رسیده است. دفتر خزانه و خدمات مالی هنگ کنگ این میزان کسر بودجه را در ماه های نخست سال طبیعی دانست و گفت این به این دلیل است که کسب درآمد دولت از مالیات عموما در نیمه دوم صورت می گیرد. دخایر مالی این منطقه در 31 جولای در رقم1/270 میلیارد دلار ثابت باقی مانده است.

 

  

  

دیدار شهردار شنزن از هنگ کنگ

 

 

شهردار شهر جنوبی شنزن برای دیدار سه روزه به هنگ کنگ سفر خواهد کرد. وی در این سفر با رییس اجرایی هنگ کنگ، وزیر کابینه، و دیگر مقامات ارشد هنگ کنگ دیدار و گفتگو خواهد کرد. وی همچنین با رییس شورای تجاری دلتای رودخانه مروارید و اعضای آن دیدار خواهد داشت. وی از مکانهای مختلف هنگ کنگ دیدار خواهد کرد.

 

 

شروع تبلیغات در زمینه رابطه جنسی سالم

 

 

 

اداره بهداشت هنگ کنگ تبلیغات خود در زمینه رابطه جنسی سالم و استفاده از کاندوم را آغاز کرده است.  در سه ماهه اول سال 2005، حدود 78 درصد بیماران ایذز در هنگ کنگ از طریق رابطه جنسی دچار این بیماری شده اند.  بنابر تحقیقات دانشگاه هنگ کنگ تنها فقط 24 درصد مردم این منطقه از کاندوم استفاده می کنند. این تبلیغات که از طریق تلویزیون نیز انجام می شود از ماه سپتامیر تا روز جهانی ایدز(اول دسامبر) ادامه خواهد یافت که شامل برنامه های رادیو و تلویزیونی، تبلیغات در سایتهای اینترنتی، وسایل نقلیه، نصب در ساختمانهای دولتی است. شبکه ای از پخش کاندوم در شهر نیز ایجاد خواهد شد و سمینارهای آموزشی در این زمینه برای معلمان و دست اندرکاران امور اجتماعی سازماندهی خواهد شد.

 

  

درخواست دموکراتها از معاون رییس جمهور چین

 

 

اعضای دموکرات شواری قانونگزاری هنگ کنگ از عدم توانایی خود برای دیدار و گفتگو با معاون رییس جمهور چین در زمان گشایش شهربازی دیزنی لند ابراز تاسف کردند. یکی از این اعضا گفت سفر معاون رییس جمهور قدم اول است اما وی باید از خود صداقت بیشتری نشان دهد.

 

 

افزایش 7 درصدی حجم خرده فروشی

 

 

اداره آمار و سرشماری هنگ کنگ اعلام کرد ارزش کلی خرده فروشی این منطقه در ماه جولای به 4/17 میلیارد دلار رسید که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 7 درصد افزایش داشته است. پس از محاسبه افزایش قیمت سوخت، حجم کلی خرده فروشی 6/5 درصد نسبت به دوره مشابه افزایش داشته است. این اداره اعلام کرده است که حجم خرده فروشی به رشد با ثبات خود در ماه جولای ادامه داده است که نشانگر عدم کاهش میزان تقاضا علیرغم شرایط سخت بهبود اقتصادی است. در این گزارش دلایل افزایش خرید مصرف کنندگان بهبود در وضعیت اشتغال، صنعت پویای توریسم و توسعه مناسب بازار املاک اعلام شده است. تاکنون تاثیر منفی افزایش نرخ بهره و قیمت بالای نفت بر روی خرید مصرف کنندگان متوسط بوده است. گشایش شهربازی دیزنی لند باعث افزایش تمایل خرید مصرف کنندگان در ماه های آتی خواهد شد.

 

 

برخورد شدید با خشونت خانگی

 

 

کمیسیون زنان هنگ کنگ از تمامی مردم خواست همه باهم برای مبارزه با خشونت خانگی متحد شوند. خانم سوفی لوونگ رییس این کمیسیون گفت این نوع خشونت در حال افزایش بوده و اکثر قربانیان آن زن هستند. وی افزود این نقض حقوق بشر و دارای تاثیرات منفی زیادی برروی قربانیان، فرزندان آنها و بطور کلی جامعه خواهد داشت و باید بطور شدید با آن برخورد شود.

 

 

رییس امور امنیت هنگ کنگ و روشهای مبارزه با تروریسم

 

 

وزیر امور امنیت هنگ کنگ با همتایان خود برای بحث در مورد اقدامات ضد تروریستی  و ضد خشونت در شهر Xinjiang دیدار کرد. در این دیدار آنها در مورد همکاریهای مشترک در بخش تبادل اطلاعات به بحث پرداختند. مبارزه با مواد مخدر و مهاجرت غیر قانونی نیز از دیگر موارد مطرح شده در این دیدار بود. قبل از این دیدار وی از نمایشگاه تلاشهای نیروهای پلیس این منطقه از دهه 1990 دیدار کرد. وی در چند روز آینده نیزاز امکانات امنیتی مرزی و ضد تروریسم واقع در Altay و Yining دیدار و سپس با مسوولان امنیتی گواندونگ در شهر گوانژو قبل از بازگشت به هنگ کنگ دیدار خواهد کرد.