ساعت ٧:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۱٠/٩  

 

خبرهايی کوتاه از هنگ کنگ

 

افزایش رکورد ورود جهانگرد به هنگ کنگ در ماه نوامبر

 

 

 

سازمان جهانگردی هنگ کنگ آخرین آمار تعداد ورود جهانگرد به این منطقه در ماه نوامبر را 06/2 میلیون نفر اعلام کرد که نشان از افزایش 6/5 درصدی نسبت به سال گذشته است. بیشتر این جهانگردان از کشورهای دور از قبیل اروپا، استرالیا و قاره آمریکا و نیز جنوب شرقی آسیا هستند که بعضی از آنها نشان از رشد دو رقمی است. رییس این سازمان گفت علیرغم افزایش قیمت سوخت و ترس از بیماری آنفولانزای مرغی، هنگ کنگ همچنان در مسیر رسیدن به هدف نهایی 23 میلیون جهانگرد تا آخرسال قرار دارد.

 

 

رشد 4 ماه پی در پی رشد دو رقمی صادرات

 

ارزش کل صادرات کالا در هنگ کنگ در ماه نوامبر با افزایش 5/11 درصدی نسبت به سال گذشته به 200میلیارد دلار هنگ کنگ رسید. از این رقم، ارزش صادرات مجدد با افزایش 6/10 درصدی به 186 میلیارد دلار رسید درحالیکه ارزش صادرات کالاهای داخلی با افزایش 26 درصدی به 14 میلیارد دلار رسید. دولت این رشد دو رقمی را علامت روشنی از قدرت رقابتی هنگ کنگ به عنوان مرکز لجستیک و تجارت در منطقه دانست.

 

 

 

درخواست تحقیق در مورد خشونت پلیس در تظاهرات ضد تجارت جهانی

 

 

سازمان عفو بین الملل از کمیسیون امنیت شورای قانونگزاری هنگ کنگ درخواست کرده است تا در مورد استفاده پلیس هنگ کنگ از بسته های لوبیایی معروف در زمان برگزاری تظاهرات برضد سازمان تجارت جهانی تحقیق بعمل آورد. این بسته ها شامل توپهای لاستیکی کوچک است که در پارچه پیچیده شده و بصورت گلوله آتش می شود. پلیس هنگ کنگ اعلام کرده است که 6 دور از این بسته ها را استفاده کرده است.

 

  

 

رقم رضایت بخش فروش کریسمس در هنگ کنگ

 

 

شورای گسترش تجارت هنگ کنگ اعلام کرد فروش کریسمس رشد رضایت بخشی را در بازارهای مهم خارجی این منطقه به نمایش گذاشته است. معاون اقتصاد دان ارشد این شورا گفت فروش در بازار چین نیز امیدوار کننده بوده است اما در کشور آلمان بدلیل نرخ بالای بیکاری این رقم پایین تر بوده است. وی گفت انتظار می رود صادرات کل امسال یازده و نیم درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد. وی گفت با وجود ثبات محکم صادرات در سال آینده، احتمالا رشد این بخش آهسته تر باشد.

 

 

نقش موثر رقابت در بازار مخابرات هنگ کنگ

 

هنگ کنگ توانسته است موقعیت خود بعنوان بازار پیشروی دارای رقابت موثر در بخش مخابرات با اتخاذ روشی پیشرفته و متعادل تر در ارتقای رقابت بازار و افزایش پوشش شبکه های مخابراتی حفظ کند. درگزارشی که توسط دفتر اداره مخابرات این منطقه منتشر شده قدرت رقابتی مخابرات هنگ کنگ با چند کشور استرالیا، ژاپن، سنگاپور، کره جنوبی، کره جنوبی، سوئد، انگلیس و ایالات متحده آمریکا مقایسه شده است. با وجود اینکه هنگ کنگ از هرگونه قوانین رقابتی برخوردار نیست، قوانین مخابرات این منطقه به نظر می رسد بعضی روشهای غیر رقابتی را پوشش می دهد.

 

 

فروش سهام بانک چین در هنگ کنگ از اوایل سال 2006

 

 

قرار است بانک چین Bank of China سهام خود را در اوایل سال 2006 در معرض فروش قرار دهد. گزارش های رسانه های دولتی حاکی است سومین بانک بزرگ چین مراحل نهایی تقاضای ثبت در بورس هنگ کنگ را انجام داده و در اوایل سال 2006 این امر عملی خواهد شد. با این اقدام، این بانک نیز دنباله روی بانک China Construction Bank خواهد بود که به عنوان اولین بانک دولتی از میان چهار بانک دولتی توانست 8 میلیارد دلار آمریکا در ماه اکتبر پس از ورود به بازار بورس هنگ کنگ درآمد کسب کند.

 

 

رییس اجرایی هنگ کنگ و توسعه سیاسی هنگ کنگ تا پایان دوره ریاست

 

روزنامه رسمی چین China Daily به رییس اجرایی هنگ کنگ پیشنهاد کرده است از هرگونه اقدام در زمینه توسعه سیاسی تا پایان دوره ریاست خود خودداری کند. و در ادامه آورده است که رهبران دولتی چین می دانند مسوول شکست طرح توسعه سیاسی این منطقه چه کسانی هستند.