زشتی سریالهای تلویزیون
ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳٠ امرداد ،۱۳۸٧  

 

سریالهای تلویزیون ترویج بددهنی و بدگویی

 

نزدیک به دو سه ماهی هست که سریالهای صداوسیما را از راه اینترنت تماشا می کنم و جدا از نکات طنز و خنده دار، آنچه که بیشتر شنیده می شود بکاربردن واژه هایی بسیار زشت که بنده فکر نمی کنم خانواده های ایرانی به این آسانی که در این سریالهای بکار برده می شود این واژه های زشت را بکار ببرند. مرد هزارچهره، پیامک از دیار باقی، قرارگاه مسکونی، سه درچهار و .... براستی من نمی دانم دولتی که به ظاهر و موی جوانان در خیابان توجهی بسیار بی نظیر می کند که در هیچ جای جهان دیده نمی شود چرا نسبت به بکار بردن چنین واژه های زشت و به نظر بنده گونه ای از نهادینه کردن خشونت و زشت گویی است واکنشی نشان نداده بلکه میلیاردها تومان هزینه ساخت چنین سریالهایی بی مفهوم می کند. براستی این سریالها بازتاب دهنده واقعیتهای جامعه ایرانیست؟ آیا مردم ایران چنین بد دهن شده اند؟

 

  
پرسش هفته
ساعت ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ امرداد ،۱۳۸٧  

 

 

پرسش هفته

Question of the Week

 

فکر می کنید این عکس چه کسی است؟

Whose picture do you think it is

  
چین کمونیست
ساعت ٤:٤٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٤ امرداد ،۱۳۸٧  

 

 

چین کمونیست شرمت باد

خبری که به تازگی منتشر شد نشان از اوج زشتی اقدامات دست اندرکاران بازیهای المپیک پکن دارد که خشم جهانیان را برانگیخته. دختری که در مراسم آغازین بازیها آواز خواند بتازگی معلوم شده که صدای خود وی نبوده و صدای دختر هفت ساله است که به خاطر اینکه چهره وی باندازه کافی زیبا یا بامزه نبوده اجازه حضور در مراسم را نیافته و تنها صدای وی پخش شده است. به خدا انسان از کار این چینی های کمونیست در شگفت می ماند. آیا براستی دختری که در گوشه عکس بزرگ آمده آن اندازه چهره ای نامناسب داشته که نباید خود با صدای زیبایش در مراسم آواز را می خوانده؟ آیا مسوولان چینی به آثار روانی کارشان بر آینده این دختر با استعداد و برخلاف گفته آنها که بامزه و به اندازه خود زیباست نبوده اند؟ متاسفانه کشورهای کمونیست که نمونه آن نیز در جهان کم نیست تنها می خواهند به جهانیان نشان بدهند که بهترین هستند ولی آنچه در پشت پرده می گذرد وارونه آن است که در ظاهر دیده می شود. چند روز پیش نیز که گزارش هایی در مورد برگزاری المپیک و آماده سازی تیم های چینی برای این بازیها می دیدم بسیار غمگین شدم. دختران با سن پایین مجبور به گذراندن دوره های آموزشی بسیار دردآور و سخت بودند که اشک از چشمان آنان جاری می شد. جالب اینکه پدران و مادران آنان نیز فرزندان خود را وادار به شرکت در این کلاس ها می کنند. اگر شما به بازیها نیز کمی دقت کنید می بینید مربیان چینی زمانی که شاگردان خود با ناکامی روبرو می شوند چه چهره ای عبوس و رفتاری نامناسب دارند.

  
تاریخ هنگ کنگ
ساعت ٦:٤٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ امرداد ،۱۳۸٧  

۸۸۸۸۸۸۸۸۸

نگاهی به هنگ کنگ (1)

 

مقدمه

 

زمانیکه هنگ کنگ در سال 1842 به زیر حاکمیت انگلیس درآمد وزیر امور خارجه وقت بریتانیا لرد پالمرسون آن را جزیره ای خشک و بی حاصل خواند که هیچگاه به یک مرکز بازرگانی تبدیل نخواهد شد. وی بیشتر دوست داشت منطقه سوچان که بزرگتر و شکوفا بود را در اختیار بگیرد و بهمین دلیل گفتگو گری که تن به چنین قراردادی داده بود را بسرعت از سمت خود برکنار کرد. ولی تنها کسی که از این مساله شادمان بود ملکه ویکتوریا بود که در ذهن خود دختر کوچک خود را شاهزاده خانم هنگ کنگ می نامید. تائو کوانگ (Tao Kuang) امپراطور چین که با زور منطقه ی ناشناخته ای از امپراطوری خود را از دست داده بود نیز در حالت گیجی بسر می برد. وی با خود به این نتیجه رسیده بود که "این وحشیان (غربی ها) که تنها به فکر تجارت هستند هرگز در ذهن خود قصد دست اندازی و اشغال منطقه ای از این امپراطوری را نخواهند داشت" و به همین دلیل وی نیازی به صرف هزینه و وقت برای رویارویی با آنان نمی یافت. 
پرسپولیس و پیروزی پرگل
ساعت ٢:۱۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ امرداد ،۱۳۸٧  

پرسپولیس و پیروزی پرگل در هفته دوم

 

پاس

۱

٣

پرسپولیس

  
آلاسکا
ساعت ٢:٠٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ امرداد ،۱۳۸٧  

ایالت آلاسکا

 

آلاسکا بزرگترین ایالت آمریکا و دارای کمترین جمعیت در میان 50 ایالت این کشور است. این ایالت چهل و نهمین ایالتی بود که در 3 ژانویه 1959  به این کشور پیوست. شمالی ترین نقطه مرزی ایالات متحده به نام پوینت بارو و نیز بلندترین کوه آمریکای شمالی در این ایالت جا دارد. نزدیک به یک سوم این ایالت در محدوده دایره قطب شمال و غربی ترین بخش آن در 80 کیلومتری کشور روسیه است. بیشتر ساکنین این ایالت در شهرهای آنکوراژ، فربانکس و ژونوو مرکز این ایالت زندگی می کنند. آلاسکا بخاطر داشتن منابع نفتی که در سال 1969 کشف و نیز به خاطر داشتن معادن طلا و دخایر گاز، مواد معدنی، صنعت ماهیگیری، و صنعت چوب بری معروف است. در این ایالت آتشفشانهای فعال فراوانی وجود دارد و زمین لرزه نیز بارها این ایالت را لرزانده است. آلاسکا در سال 1867 به ارزش 7 میلیون دلار یا به عبارت دیگر به مبلغ دو سنت در ازای 4047 متر مربع از روسیه خریداری گردید. نام این ایالت از واژه زبان آلوت اسکیموها "آلاکشاک" گرفته شده که به معنی شبه جزیره است.

 

 

Alaska

 

Alaska is the largest of the United States, but among the least populated. The 49th state to join the Union (January 3, 1959), Alaska contains Point Barrow, the northernmost point of the U.S. and Mount McKinley, the highest mountain in North America. About one-third of the state lies within the Arctic Circle and its westernmost point is only 50 miles (80 km) from Russia. Most of the inhabitants live in Anchorage, Fairbanks, and the capital, Juneau. Alaska is known for its oil industry, discovered in 1969, and for gold, natural gas, minerals, fishing, and lumber. There are many active volcanoes and the state has had several bad earthquakes. Alaska was purchased from Russia in 1867 for about $7 million or two cents an acre. Its name comes from the Aleut word ""alakshak"", meaning peninsula

 

  
برساووشی صورت فلکی
ساعت ٤:۳٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ امرداد ،۱۳۸٧  

برساووشی

در میان شناخته ترین و تماشایی ترین شهاب سنگ باران آسمانی برساووشی ها هستند که در شبهای 10 تا 12 آگوست 20 تا 22 امرداد پدیدار می گردند. بنظر می رسد زادگاه آنان در اطراف صورت فلکی برساووش برنده سر دیو گردن مدوسا و نجات دهنده آندرومدا (شاهزاده خانم حبشه ای) از چنگال قیطس هیولای دریایی باشد. می توان از شخصیت های اصلی افسانه برساووش به برساووش، قیفاووس، خداوند کسری (اورنگ)، آندرومدا و هیولای دریایی (قیطس) اشاره کرد که همگی بشکل صورت فلکی در آسمان ظاهر می شوند.

Perseid

Among the best-known and most spectacular meteor showers are the Perseids, which peak about August 10-12. They appear to originate in the vicinity of the constellation Perseus, named for the slayer of the Gorgon Medusa and the rescuer of Andromeda from a sea monster. The chief characters in the Perseus legend, Perseus, Cepheus, Cassiopeia, Andromeda, and the sea monster (Cetus), all figure in the night sky as constellations

  
نشان شجاعت (قلب ارغوانی)
ساعت ٥:٠٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٧ امرداد ،۱۳۸٧  

نشان شجاعت (قلب ارغوانی)

 

نخستین مدال نظامی ایالات متحده که نشان شجاعت (قلب ارغوانی) است از سوی ژنرال جرج واشنگتن در سال 1782 نهادینه شد و به نشانه دلیری و شجاعت در نبرد هدیه می شد. برپایه اسناد موجود تنها سه تن در زمان جنگ انقلاب آمریکا این نشان را دریافت کردند که همگی از درجه داران ارتش بودند. دو عدد از آن سه نشان هنوز برجا مانده است. نشان اصلی بجا مانده برروی کت دوخته شده و تنها تکه پارچه ای به رنگ ارغوانی می باشد که به شکل قلب بریده شده و با نوار نقره ای لبه های آن تزیین شده است. اهدای این نشان به مدت 150 سال به فراموشی سپرده شده بود ولی در دویستمین سالگرد تولد جرج واشنگتن در 22 فوریه 1932 این رسم دوباره زنده گردید. نشان شاخه برگ بلوط به کسی اهدا می شود که پیش از آن در جنگ زخمی شده و نشان قلب ارغوانی را دریافت کرده باشد.

 Purple Heart

The first U.S. military decoration, the Purple Heart, was instituted by General George Washington in 1782 (Badge of Military Merit) and awarded for bravery in action. The records show that only three men received it during the American Revolutionary War, all of them noncommissioned officers. Two of these coveted badges still exist. The original medal, sewn onto the coat, was simply a purple heart-shaped piece of cloth edged with silver braid. The award, forgotten about for 150 years, was reinstituted on the bicentennial of Washington's birthday, February 22, 1932. An Oak Leaf Cluster is granted to a person who had been previously wounded and who already has a Purple Heart 
ایران و آمریکا؛ تلاش مشترک برای نجات یوزپلنگ ایرانی
ساعت ٥:٥٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ امرداد ،۱۳۸٧  

 

ایران و آمریکا؛ تلاش مشترک برای نجات یوزپلنگ ایرانی

 

زمانی بخش های بزرگی از غرب آسیا، آسیای میانه و شبه قاره هند جولانگاه یوزپلنگ آسیایی یا همان یوز ایرانی بود. یوزپلنگ ها در آن دوران همه جا دیده می شدند؛ در طبیعت، در دربار شاهان، در شکارگاه ها و در تابلوهای مینیاتور. اگر امروزه کسی بخواهد یوز آسیایی را ببیند، باید به مناطق صعب العبور کویری در استان های یزد و سمنان ایران سفر کند تا شاید بتواند ردپای این گربه سان زیبا را روی برف های زمستانی مشاهده کند. شکار بی رویه یوز ایرانی، کشتار جانوران تشکیل دهنده زنجیره غذایی یوزها و تخریب زیستگاه آنها از جمله عوامل انسانی و طبیعی بوده که در کاهش جمعیت این جانور نقش داشته و آن را معرض انقراض قرار داده است. خوشبینانه ترین برآورد ها تعداد یوزهای ایرانی را در طبیعت بین ۶۰ تا ۱۰۰ قلاده تخمین می زند. این در حالی است که علاوه بر یوزپلنگ، تنها گربه سان بزرگ باقی مانده در ایران، پلنگ ایرانی است و نسل شیر آسیایی و ببر در این کشور سال هاست منقرض شده است. در سال های اخیر تلاش هایی برای حفظ نسل یوزپلنگ آسیایی در ایران صورت گرفته است.

 

تلاش مشترک

سازمان حفاظت از محیط زیست ایران در سال ۲۰۰۱ با امضای قراردادی با برنامه عمران سازمان ملل متحد طرحی را برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی به اجرا گذاشت. چندین سازمان غیردولتی خارجی مانند موسسه های آمریکایی انجمن حفاظت از حیات وحش و پنترا و همچنین انجمن جانورشناسی لندن با این طرح همکاری علمی و فنی دارند. همکاری موسسه های آمریکایی با دولت ایران برای اجرای یک طرح علمی و زیست محیطی در حالی انجام می شود که ایالات متحده نهایت تلاش خود را برای انزوای ایران و جلوگیری از انتقال فناوری های جدید به این کشور به کار بسته است.

با توجه به تحریم های ایالت متحده علیه جمهوری اسلامی، این دو موسسه آمریکایی برای کار در ایران و انتقال تجهیزات به این کشور مجوز ویژه دریافت کرده اند. به گفته مدیر یکی از این موسسه های آمریکایی، دولت های ایران و ایالات متحده متوجه شده اند که خطر انقراض یوزهای آسیایی جدی تر از اختلافات آنهاست. لوک هانتر، مدیر اجرایی موسسه پانترا می گوید: " فکر می کنم طرح نجات یوزهای ایرانی نمونه بسیاری خوبی از درک دو دولت در این مورد باشد که نگذارند اختلاف های سیاسی مانع از اجرای طرح های علمی شود. آنها به این نتیجه رسیده اند که نیاز به اجرای این طرح، بزرگتر از اختلافات آنهاست."

ایران و ایالات متحده از سال ۱۹۷۹ فاقد روابط سیاسی بوده اند و در سال های اخیر تنش دو کشور بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی و اتهام های ایالات متحده به این کشور درباره دخالت در ناآرامی های عراق به شدت افزایش یافته است. به رغم افزایش تنش بین دو کشور، تلاش هایی برای افزایش تبادل های علمی و فرهنگی بین ایران و آمریکا در جریان است و مبادله تیم های ورزشی از جمله این تلاش ها بوده است. دکتر هانتر که خود شهروند استرالیا است می گوید در صورتی که اختلافات سیاسی مانع از همکاری ایران و آمریکا برای نجات یوز آسیایی شود، این جانور را برای همیشه از دست خواهیم داد.

آموزش ساکنان بومی

لوک هانتر همکاری خود با طرح حفاظت یوزپلنگ آسیایی را از سال ۲۰۰۴ آغاز کرده است. دکتر هانتر درباره تلاش های صورت گرفته می گوید: " بعضی از تهدیدهایی که یوز ایرانی با آن مواجه است، همان هایی است که ما سعی در برطرف کردنشان داریم. این تهدید ها عبارتند از خطر شکار شدن، شکار بی رویه جانوران تشکیل دهنده خوراک یوزپلنگ ها و نابودی زیستگاه ها."

به گفته آقای هانتر فعالیت های سازمان حفاظت از محیط زیست ایران برای آموزش ساکنان روستاهای نزدیک به زیستگاه های یوز ایرانی در کمک به بقای این جانور نقش مهمی داشته است. وی گفته است که " دولت ایران آموزش مردم محلی را به خوبی انجام داده است. شما در قهوه خانه ها و خیابان های شهرها و روستاهای دور افتاده اطراف منطقه حفاظت شده کوه بافق پوسترها و اطلاعیه های آموزشی بی شماری را می بینیند."

یکی از زیستگاه های یوز ایرانی، منطقه حفاظت شده کوه بافق در استان یزد است. دکتر هانتر تجهیز محیط بانان و آموزش آنها را هم از نیازهای ضروری برای حفظ نسل یوز ایرانی می داند. تجهیز محققان به آخرین فناوری تحقیقاتی هم از جمله فعالیت های موسسه های آمریکایی در طرح حفاظت از یوزپلنگ آسیایی بوده است.

به گفته دکتر هانتر، به رغم ممنوعیت انتقال فناوری های ردیابی به ایران، این موسسه ها توانسته اند با کسب مجوز ویژه دولت ایالات متحده، نخستین بار وسایل پیشرفته ردیابی رادیویی را در این کشور به کار گیرند. استفاده از این فناوری از سال ۲۰۰۷ آغاز شده است. لوک هانتر می گوید: "این نخستین بار است که این علم و تجهیزات پیشرفته ردیابی رادیویی در ایران مورد استفاده قرار می گیرد. ما یوزپلنگ ها را به دام می اندازیم، بی هوش می کنیم و قلاده های رادیویی را به دور گردن آنها نصب می کنیم. به این وسیله اطلاعات بسیار مهمی را از نحوه زندگی یوز ایرانی و زیستگاه آن به دست می آوریم که به ما در نجات این گربه سان کمک می کند."

به گفته دکتر هانتر، تاکنون بر روی دو یوز ایرانی و دو پلنگ ایرانی قلاده گذاری شده است. او علت تعداد کم جانوران مورد ردیابی را دشواری در به دام انداختن آنها به خاطر جمعیت کم و پراکندگی در منطقه ای وسیع عنوان می کند. آقای هانتر در عین حال از نتیجه تلاش های به عمل آمده ابراز رضایت می کند و می گوید امیدوار است، اطلاعات به دست آمده از ردیابی رادیویی بتواند به جلوگیری از انقراض یوز ایرانی کمک کند. او می گوید ایرانی ها باید به داشتن این گنجینه ملی افتخار کنند. دکتر هانتر می افزاید "من فکر می کنم ایرانی ها باید واقعا افتخار کنند. ایرانی ها می توانند به سایر ملل فخر بفروشند که تنها ملتی هستند که توانسته اند مانع از انقراض یوزهای آسیایی شوند."

 

US and Iran Overlook Differences to Save Cheetahs

They may be at each other's throats on the international stage, but when it comes to saving the Iranian cheetah, the US and Iran see eye to eye

 

  
بمب اتم
ساعت ٥:۱۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ امرداد ،۱۳۸٧  

 

بمب اتم

ایچ جی ولز نخستین کسی بود که واژه بمب اتم را در سال 1914 بکار برد و عبارت "ground zero" یا مدار صفر درجه برای اشاره به ویرانی بجا مانده پس از انفجار بمب اتم (بویژه در هیروشیما) برای نخستین بار بکار برده شد. واژه بمب اتم برای اشاره به دو نوع بمب اتمی و هیدروژنی بکار برده می شود.

 

Atomic Bomb

H.G. Wells was the first to use the term 'atomic bomb' (1914) and 'ground zero' was first used in reference to the devastation left by an atomic bomb (particularly Hiroshima). The term 'nuclear bomb' encompasses both 'atomic bomb' and 'hydrogen bomb 
پرسپولیس و هفته یکم لیگ برتر
ساعت ۱٢:٥٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ امرداد ،۱۳۸٧  

 

 

پرسپولیس و پیروزی در هفته یکم

 

سایپا

0

1

پرسپولیس

 

برای آگاهی بیشتر به این تارنما بروید:   www.ghermezeteh.com 
نیما پتگر نقاش، عکاس و استاد دانشگاه براثر ایست قلبی درگذشت
ساعت ۱:٠٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۱ امرداد ،۱۳۸٧  

 

نیما پتگر نقاش، عکاس و استاد دانشگاه براثر ایست قلبی درگذشت

 

نیما پتگر، نقاش، عکاس، استاد دانشگاه و از اهالی سینمای ایران، روز سه شنبه 8 مرداد به هنگام کار روی تابلوی نقاشی اش، در آتلیه اش در نوشهر، براثر ایست قلبی درگذشت.

نیما پتگر متولد ۱۳۲۵ فرزند علی اصغر پتگر، نقاش بود که به تشویق پدر، از سال ۱۳۳۴ با شرکت در کلاسهای آزاد، آموزش نقاشی را آغاز کرد. او در سال ۱۳۴۷ به ایتالیا رفت و در دانشکده هنرهای زیبای رم به آموزش در زمینه مجسمه سازی پرداخت. پس از بازگشت از ایتالیا در سال ۱۳۵۲ و دایر کردن آموزشگاه آزاد هنر، به کار تربیت هنرجویان پرداخت.

او که تجربه کار در شهرک سینمایی چینه چیتای ایتالیا را داشت به سینمای ایران جلب شد و دستیاری امیرنادری در فیلم آب، باد، خاک و سپس ابراهیم فروزش در فیلم کلید را برعهده گرفت.

اما کار اصلی نیما پتگر، نقاشی بود و شرکت در نمایشگاههای گوناگون از جمله: نمایشگاه هنرمندان خاورمیانه در سفارت ترکیه، نمایشگاه هنرمندان معاصر در سالن موزه ایران باستان، نمایشگاه مکتب کمال الملک و پیروانش در نگارخانه مهرشاد، نمایشگاه سه نقاش معروف رئالیست در نگارخانه تخت جمشید، نمایشگاه جلوه های هنر ایران در موزه هنرهای معاصر و شرکت در کلیه نمایشگاههای دوسالانه ایران. 

یادش گرامی باد. 
گزارش 37 صفحه ای مجله نشنال جیوگرافیک از ایران
ساعت ۳:٠۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ امرداد ،۱۳۸٧  

 

نشنال جغرافی و ایران باستان

 

مجله نشنال جغرافی در تازه ترین شماره خود (آگوست) گزارش مفصلی از ایران کنونی و تاثیری که مردم ایران از تاریخ پرفرازو نشیب و افتخار آمیز کشور خود گرفته اند را در 36 صفحه به چاپ رسانده. این مجله هر ماه یک نقشه رایگان در اختیار خواننده گان خود قرار می دهد که این ماه نقشه امپراطوری ایران در یک سو و در سوی دیگر نقشه ایران کنونی است که نام خلیج همیشه فارس هم در آن آورده شده است. (قابل توجه کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس)

البته عکسی که در پایین آمده مربوط به این شماره نیست زیرا عکس های شماره کنونی در حال حاضر پیوند پذیر نیستند.

این پیوند را فشار دهید:

http://ngm.nationalgeographic.com/2008/08/table-of-contents 
امروز در تاریخ
ساعت ٥:٢٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳ امرداد ،۱۳۸٧  

 

امروز در تاریخ

جنیفر لوپز

خانم جنیفر لوپزخواننده و بازیگر نامدار آمریکا در بخش برنکس نیویورک در چنین روزی (پنجشنبه ٢۴ ژولای ١٩۶٩- ٣ امرداد ١٣۴٧) زاده شد.

 

July 24, 1969 - Jennifer Lopez, actress and singer, born in South Bronx, New York 
امروز در تاریخ
ساعت ٤:٢۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ امرداد ،۱۳۸٧  

 

 امروز در تاریخ

 

امروز ٢٣ ژولای برابر با ٢ امرداد زادروز هنرپیشه سرشناس انگلیسی آقای دانیال رادکلیف (هری پاتر) است. وی در سال ١٩٨٩ در غرب لندن زاده شد.

  

July 23, 1989 - Daniel Radcliffe, film, television, and stage actor, born in West London, England 
1100 Words You Need to Know
ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ امرداد ،۱۳۸٧  

 

 

۷۷۷۷۷۷۷۷۷۷۷۷۷۷۷

1100 Words You Need to Know

    

4h Week

 

Day Three:

 

1.      The medic reached into his kit (بسته لوازم) to find a bandage for the ugly laceration (دریدگی، پارگی، زخم).

2.      Mr. Dixon belittled our request for tangible (محسوس، قابل لمس، واقعی) proof of his loyalty.

3.      The kindly foreman (سرکارگر) was too reticent to openly castigate (انتقادکردن) the clumsy new worker.

4.      When the teenager announced her engagement to the octogenarian (هشتادساله), the public suspected it to be a publicity stunt.

5.      Stories of their sordid (هرزه، شلخته، پست) youth poured forth from the unhappy felons.

 

Today's Idiom:

Despite all the talk about democracy in my family, my father usually gives the rest of us Hobson's choice (to have no choice at all).